2009-es első írásaimat a technikának szentelem, amely az online anyagkészítésnél a használt online nyelvoktató rendszertől függetlenül is igen fontos szerepet játszik. Ebben a bejegyzésben a képméretezés lesz a téma.
Miért van szükség a képek méretezésére?
Ha az ember digitális kamerával fényképez, akkor az a beállításoktól függően igen nagy felbontásban készíti el a képeket. A gépről letöltve a nagy felbontás igen nagy tárhelyet foglal, nálam például egy eredeti fotó a göttingeni Német Tanszékről 1,68 MB méretű (3072X2304 pixel). Ez túl nagy ahhoz, hogy feltöltsem a nyelvoktató rendszerembe, vagy bármilyen weboldalra, hiszen a rendelkezésemre álló online tárhely véges. A "kecske is jól lakik és a káposzta is megmarad" megoldás ebben az esetben a kép méretezése, azaz az említett fotó emberi méretre történő kicsinyítése, mely eljárás után a minőségében még mindig élvezhető kép például 320X240 pixeles méretű lesz, és mindössze 94 KB helyet foglal el a gépen illetve online a szerveren.
Íme, itt van:
Hogyan méretezzük a képeket?
A képméretezéshez már nagyon sokféle programból válogathatunk, mint például a sokak által ismert, bár nem ingyenes photoshop, vagy egy ingyenesen letölthető és kifejezetten kezdőknek ajánlott kis segédprogram, amelyre egy blogban bukkantam, ahol a pontos használati útmutatót is megtalálhatják.
Mindenképpen érdemes a témával foglalkozni, mert nem mindegy, hogy az egy gigabyte méretű tárhelyünkre néhány több megás fotót teszünk fel, vagy sok-sok pár KB-os képet.
Utolsó kommentek